Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası nedir? Bitcoin fiyatı neye göre belirlenir? Kripto para borsaları güvenilir mi? Bitcoin nereden alınır? sorularınızın cevabı makalemizde.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası nedir? Bitcoin fiyatı neye göre belirlenir? Kripto para borsaları güvenilir mi? Bitcoin nereden alınır? sorularınızın cevabı makalemizde.

Kısaca Kripto Para Borsaları, kripto paraların alım satımının yapıldığı, takas edildiği ve normal para birimlerinin kripto paraya dönüştürüldüğü platformlara Kripto Para Borsası adı verilir.

Bu borsalarda tamamen serbest piyasa modeli uygulanmakta. Kripto paraların fiyatı tamamen alıcı ve satıcının talep ve arzına göre şekilleniyor. Hem alıcı hem de satıcı dilediği fiyattan emir girebiliyor. Özetle ilgili coinin fiyatı borsada o anda alıcı ve satıcının ortak noktada buluştuğu fiyat olarak belirleniyor. 

Her kripto parada olduğu gibi Bitcoin fiyatı da arz ve talebe göre şekilleniyor. Bitcoine olan talep arttıkça doğal olarak Bitcoin fiyatı yükselir. Talep azaldıkça da Bitcoin fiyatı düşer.

Ana konumuz olan borsalar dönersek, işlem yapacağınız borsada dikkat etmeniz gereken en önemli konu Likidite'dir. Peki Likidite nedir? Kısaca Likidite borsadaki kullanıcı sayısı ve işlem hacmi ile ifade edilebilir. İşlem yapmak istediğiniz borsada ilk dikkat etmeniz gereken konulardan biri budur. Bu konuda Türkiye'deki en iyi borsa BTCTurk, dünya da ise Binance olarak öne çıkıyor. Bu iki borsa ile ilgili detaylı incelemelere bu makalelerden ulaşabilirsiniz.Kripto Para Borsaları Güvenilir mi?

Bu sorunun cevabını doğrudan 'Evet' veya 'Hayır' şeklinde veremeyiz. Bazı borsalar hack saldırılarına maruz kalarak hatrı sayılır miktarlarda coin kaybına uğramış ve kullanıcılarının zarar etmesine sebep olmuştur. Bu nedenle işlem yapacağınız borsa seçimini yaparken kendini kanıtlamış, uzun süredir aktif ve güven kazanmış borsaları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.SORUMLULUK REDDİ
Coinsomnia.com'da ifade edilen görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kayıp sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coinsomnia.com, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coinsomnia.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinsomnia.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.
- COINSOMNIA Yönetimi

Benzer İçerikler

Yorumlar (0)

    Hiç yorum yok!

    İçeriğe ilk yorum yazan siz olabilirsiniz!

Düşünceni Paylaş