BtcTurk Nedir? BtcTurkPro Nedir? BtcTurk Nasıl Kullanılır?

Türkiye'nin ilk, dünyanın dördüncü kripto para borsası olan BtcTurk ve BtcTurkPro'yu detaylarıyla bu makalemizde inceliyoruz. BtcTurk'e nasıl üye olunur? BtcTurkPro'ya nasıl üye olunur? Nasıl bitcoin ve altcoin alıp satılır? sorularına bu makalemizde yanıt bulacaksınız.

BtcTurk Nedir? BtcTurkPro Nedir? BtcTurk Nasıl Kullanılır?

Türkiye'nin ilk dünyanın dördüncü kripto para borsası olan BtcTurk ve BtcTurkPro'yu detaylarıyla bu makalemizde inceliyoruz. BtcTurk'e nasıl üye olunur? BtcTurkPro'ya nasıl üye olunur? Nasıl bitcoin ve altcoin alıp satılır? sorularına bu makalemizde yanıt bulacaksınız.

BtcTurk, 1 Temmuz 2013 tarihinde kurulan Türkiye’nin ilk, dünyanın 4. Bitcoin ve kriptopara alım satım platformudur. Ayrıca yoğun bir şekilde yapılan reklam çalışmaları ve Milli Takım Takımlar Ana Sponsoru olarak da ciddi bir atılım gerçekleştirmiştir. Likidite açısından da Türkiye'nin en büyük borsası olan BtcTurk ile ilgili detaylara geçelim. 

BtcTurk ve BtcTurkPro arasındaki fark nedir?

BtcTurk sadece Bitcoin alıp satmanıza imkan tanırken BtcTurkPro hem bitcoin hem de diğer kripto paralar ile alım satım yapmanıza olanak tanıyor.
Bu nedenle bundan sonraki anlatımlarımızda BtcTurkPro'yu baz alarak anlatmaya devam edeceğiz.

BtcTurkPro'ya Nasıl Üye Olunur?

İlk olarak https://pro.btcturk.com/ adresine gidiyoruz ve aşağıdaki şekilde bir sayfa sizi karşılıyor.
 1. Üyelik için ilk adım olarak sağ üstte bulunan 'Yeni Üyelik' butonuna tıklıyoruz ve açılan sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak giriyoruz. 
 2. - Eposta: Aktif olarak kullandığınız bir email adresi girin. 
 3. - Şifre: Girişte kullanacağınız şifreyi belirleyin. (Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve bir küçük harf, bir büyük harf, bir sayı ile bir özel karakter içermelidir.)
 4. - Şifreniz Tekrar: Belirlemiş olduğunuz şifreyi tekrar girin.
 5. - Adınız: Adınızı kimlikte olduğu şekilde girin.
 6. - Soyadınız: Soyadınızı kimlikte olduğu şekilde girin.
 7. - T.C Kimlik Numarası, doğum tarihi ve telefon numaranızı girin.
 8. - Son olarak 3 adet kutucuğu da işaretleyerek 'Üyeliğimi Başlat' butonuna tıklayın.

Son adımı da tamamladıktan sonra  email adresinize onay email’i gelecek. Gelen mail’deki linke tıklayarak email adresinizi onaylayın. Daha sonra BtcTurk PRO’ya giriş yapabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptığınızda telefon numaranıza gönderilecek SMS ile telefon numaranızı onaylamanız gerekecek. Bu işlemden sonra hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra şu şekilde bir ekran sizi karşılayacak ve il yapmanız gereken şey hesabınıza para yatırmak olacak. 

Bitcoin veya herhangi bir altcoin almak için ilk olarak hesabınıza Türk Lirası yüklemeniz gerekiyor. BtcTurk'de iki şekilde hesabınıza para yükleyebilirsiniz. Birincisi normal banka hesabınızdan EFT/Havale yolu ile, ikincisi Papara hesabınızı kullanarak. Papara konusuna girmeden banka hesabınızla para göndermeyi anlatalım. 

Banka hesabınızdan para gönderirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, banka hesabınızın kendi adınıza olması gerekiyor. Farklı bir kişinin hesabından para gönderme şansınız maalesef yok. Üst menüde bulunan 'Yatır' butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan banka listesinden istemiş olduğunuz bir bankanın IBAN numarasına par transferi gerçekleştirebilirsiniz. Kısa süre sonra göndermiş olduğunuz tutar BtcTurk hesabınıza yansıyacak ve alım-satım işlemlerine başlayabileceksiniz. Paranın BtcTurk hesabınıza geçtiğini varsayarak anlatmaya devam edelim.

Bitcoin almak istediğinizi baz alarak anlatıyorum fakat her coin için işleyiş aynı mantıkla oluyor. Sol üst köşede bulunan 'Basit Al-Sat' butonuna tıklıyoruz. Kafanızın karışmaması için 'Gelişmiş' olan kısmı anlatmayacağım.

Bu ekranda sol üst köşede görmüş olduğunuz fiyat, BTC'nin o güncel fiyatını gösteriyor. Devamında ise son 24 saatlik istatistikleri size sunuyor. Hemen altında 'BTC AL' BTC almak isterken kullanacağınız bölüm, 'BTC SAT' ise BTC satarken kullanacağınız bölüm olacak. Sağ tarafta görmüş olduğunu 'Son İşlemler' listesi ise sırasıyla son gerçekleşen alım-satım işlemlerini gösteriyor. Yine sol altta görmüş olduğunuz 'En İyi 10 Alış Emri' bölümü, alım için girilmiş fakat henüz gerçekleşmemiş alım emirlerini, hemen sağında bulunan 'En İyi 10 Satış Emri' de tam tersi satış için girilmiş fakat henüz gerçekleşmeyen satış emirlerini gösteriyor. 

Bitcoin (BTC) almak için 'BTC AL' bölümünden kaç paradan BTC almak istiyorsanız o rakamı 'Almak istediğiniz fiyat' kısmına giriyorsunuz. 'Almak istediğiniz miktar kısmına da ne kadar Bitcoin almak istiyorsanız onu giriyorsunuz. Yukarıdaki görselde almak istediğiniz fiyat 77,240 TL iken almak istediğiniz miktar kısmına da '1' (bir) rakamını girerseniz 1 BTC'yi 77,240 TL karşılığında almış oluyorsunuz. Hem alım hem de satış yaparken tam sayı girmek zorunda değilsiniz. Hesabınızdaki paraya göre isterseniz 0,5 BTC veya 0,015 BTC de alabiliyorsunuz. Son olarak yeşil renkli 'BTC AL' butonuna tıklayarak alım emrini girmiş oluyorsunuz.

Yukarıda belirtmiş olduğum 'En İyi 10 Satış Emri' içerisinde sizin girmiş olduğunuz 77,240 TL lim bir emir varsa alım işleminiz gerçekleşir. Yani o fiyattan satan birinden siz bitcoin almış olursunuz. Eğer ki yoksa 77,240 TL'lik alış emriniz 'En İyi 10 Alım Emri' listesine eklenir ve 77,240 TL den satış yapan bir satıcı olduğu zaman otomatik olarak Bitcoin'inizi almış olursunuz. Aynı mantıkla satış işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. 

Alım-Satım yaparak kâr elde etmek konusu çok daha detaylı ve teknik bir konu olduğu için bu makalede bu konuya değinmeyeceğiz ama kısaca 'düşük fiyattan alıp, fiyat yükseldiğinde satmak' mantığıyla para kazanabilirsiniz.

Bol kazançlar.


SORUMLULUK REDDİ
Coinsomnia.com'da ifade edilen görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kayıp sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coinsomnia.com, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coinsomnia.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinsomnia.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.
- COINSOMNIA Yönetimi

Benzer İçerikler

Yorumlar (0)

  Hiç yorum yok!

  İçeriğe ilk yorum yazan siz olabilirsiniz!

Düşünceni Paylaş