Uniswap Nedir, Nasıl Kullanılır: Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Kılavuz

Uniswap'in nasıl kullanılacağına dair bilgiler mi arıyorsunuz ? Cevabınız evet ise, bu makale tam size göre. Makaleye başlamadan önce Uniswap platformunu açıklayalım.

Uniswap Nedir, Nasıl Kullanılır: Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Kılavuz

Uniswap'in nasıl kullanılacağına dair bilgiler mi arıyorsunuz ? Cevabınız evet ise, bu makale tam size göre. Makaleye başlamadan önce Uniswap platformunu açıklayalım. Uniswap, Ethereum blok zinciri ağında otomatikleştirilmiş bir token değişimi için bir likidite havuzu protokolüdür. Uniswap'in popülaritesi, merkezi olmayan finanstaki (Defi) artış nedeniyle daha belirgin hale geldi. Uniswap'te hızlı bir şekilde likidite sağlayıcısı olabilirsiniz.

Uniswap, en önemli merkezi olmayan ticaret platformudur. Global dex ticaret hacminin yaklaşık % 71,9'u ile piyasaya hakim oldu. Defipulse web sitesinde yayınlanan rapora göre , Uniswap, defi ekonomisinin % 18'inden fazlasına hakim durumda. Uniswap'in zirvesinde yaklaşık 1,3 milyar dolarlık toplam değer kilitlendi (TVL).

Bu, Uniswap değişiminin sizi ilgilendirmesi gerektiğini söyler. Şimdi Uniswap merkezi olmayan borsayı nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Uniswap'in Temel Özellikleri


Uniswap'in Swap (Takas) ve Pool (Havuz) adlı iki önemli özelliği vardır.

  • Takas; Uniswap'teki Takas özelliği, Ethereum (Ethereum) ve diğer ERC-20 jetonları arasında geçiş yapmanızı sağlar.
  • Havuz; Uniswap Pool özelliği, Uniswap havuzunda likidite sağladığınızda para kazanmanızı sağlar. Bunu, akıllı sözleşmeye jeton yatırarak yapabilirsiniz ve karşılığında jetonlarla kredilendirileceksiniz.

Uniswap Likidite Havuzu Değişimi Nasıl Kullanılır


Merkezi olmayan Uniswap borsasında üç ana özellik bulunmaktadır.

1. Jeton değişimi

2. Jeton ekleme ve

3. Likiditenin kaldırılması

Uniswap değişim platformundaki üç işlevi de nasıl gerçekleştirebileceğiniz konusunda size rehberlik edeceğiz. Uniswap'da kullanabilceğiniz bazı belirli cüzdanlar, MeataMask (Web 3 cüzdan), WalletConnect, Coinbase Cüzdan, Formatic Cüzdan ve Portis Cüzdan.


Uniswap exchange'de tokenlar nasıl takas edilir?


İlk yapmanız gereken, cüzdanınıza bağlanmaktır; bir örnek MetaMask cüzdanıdır. Cüzdanınıza bağlandıktan sonra, giriş yaparsınız ve oturum açma veya KYC yoktur. Bu işlem size herhangi bir gaza mal olmaz.

Uniswap borsasına erişim kazandıktan sonra, ticaret yapmak istediğiniz tokenları seçeceksiniz. Uniswap platformunu ilk kez kullanıyorsanız, ticaret için jetonların her birinin kilidini açmanız gerekecektir. Bu noktada, küçük bir miktar gaz ücreti ödersiniz (yaklaşık 0,06 $).

Değişiminize devam etmek ve cüzdan açılır pencerenizi (örneğin, MetaMask açılır penceresi) onaylamak için “takas” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Uniswap borsasına likidite nasıl eklenir?


Uniswap likidite havuzuna token eklemek için, likidite havuzuna eşit değerde ETH ve ERC-20 tokenleri yatıracaksınız. Örneğin, SNX / ETH havuzuna 1 SNX eklemek istiyorsanız, SNX depozitonuzu ETH ile eşleştirmeniz gerekecektir.

Ya 0,5SNX'i ETH'ye yatırırsınız ya da depozitonuzun o zamanki döviz kurunu kullanarak 1 SNX değerinde ETH yatırırsınız. ETH jetonlarınızı aldıktan sonra, ETH jetonlarınızın kilidini açmak için "havuz" sekmesine gitmeniz gerekecektir. Burada da bazı gaz ücretleri ödeyeceksiniz.

Son olarak, para yatırma jetonunuz olarak ETH'yi seçebilirsiniz. Uniswap tarayıcınızın sağındaki bakiyenize tıkladığınızda, mümkün olan maksimum miktar görüntülenecektir.

Uniswap borsasında likidite nasıl kaldırılır?


"Havuz" sekmesine gidecek ve seçeneklerin açılır listesinden "Likiditeyi Kaldır" ı seçeceksiniz. Bunu yaptıktan sonra, likidite jetonunuzu seçin ve Uniswap tarayıcınızın sağ tarafında görünecektir. “Max Girin” e tıkladığınızda, tüm likiditenizi havuzdan kaldırırsanız alacağınız ETH + SNX miktarını göreceksiniz.

Uniswap'ta Sahte Jetonlar Nasıl Belirlenir ve Onlardan Nasıl Kaçınılır?


Uniswap likidite havuzunu nasıl kullanacağınızı öğrendiğinize inanıyoruz. Bununla birlikte, platformdaki sahte jetonları nasıl belirleyeceğinizi bilmelisiniz. Bu sahte paralarla ilgili bilginiz paranızı korumanıza yardımcı olacaktır. Uniswap borsasına herhangi bir jeton eklenebilir ve dikkatli olmazsanız paranızı sahte paralarda kaybedebilirsiniz.

Bu sahte paralardan herhangi birini yanlışlıkla satın alırsanız, kripto para birimi işlemleri geri alınamaz olduğu için size para iadesi yapılmayacaktır. Çoğu zaman, sahte madeni paraların logosu tam olarak gerçek olanlara benziyor, bu yüzden dikkatli olmalısın.

Ethescan'de bir parayı doğrulayabilirsiniz. Etherscan'a gittiğinizde, bu kontrat numarasını Uniswap tarayıcınızdaki numara ile eşleştirerek işlem yapmak istediğiniz token'ın kontrat numarasını göreceksiniz.

NOT: Jetonu veya adresini doğrudan Etherscan'da ARAMAYIN, bunun yerine Etherscan'ı Coingecko aracılığıyla bağlayın. Bunun nedeni, Etherscan'in sahte olanları bile tüm jetonları ve işlemleri aramanıza izin vermesidir.

Uniswap Likidite Havuzunda Başarısız İşlemlerden Nasıl Kaçınılır?


Bazen Uniswap değişimindeki işlemler başarısız olabilir. Girdi para biriminin fiyatları mevcut kriterlerinizi karşılamadığı seviyeye düştüğünde ortaya çıkar. Uniswap'te işlemler başarısız olduğunda, gönderdiğiniz Ethereum size geri döndürülecektir, ancak gaz ücretleri iade edilmez.

Sizinle aynı işlemi yapmaya çalışan diğer kişileri arayarak başarısız işlemleri önleyebilirsiniz. Uniswap tarayıcınızda "Analiz" e gidin ve amaçlanan işlem çiftini arayın. Sizinle aynı takası yapmaya çalışan diğer insanları göreceksiniz. Takas etmek istediğiniz jeton fiyatının değeri artıyorsa, gaz ücretlerinizi artırmalısınız. Bunu yaptığınızda, işleminizi hızlandıracak ve rakiplerinizi kovalamaya kadar yenecektir.

Sonuç


Uniswap borsasını nasıl kullanacağınızı öğrendiniz, ancak paranızı sahte olanlara harcamamak için jetonlarla nasıl ticaret yaptığınız konusunda dikkatli olun. Uniswap'te kazanç elde eden ve para kazanan insanlar var. Bu platformda para kazananlara katılabilir ve bunların bir parçası olabilirsiniz.

Katkılarınız, sorularınız ve önerileriniz için lütfen aşağıda verilen yorum bölümünden yazınız.


SORUMLULUK REDDİ
Coinsomnia.com'da ifade edilen görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kayıp sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coinsomnia.com, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coinsomnia.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinsomnia.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.
- COINSOMNIA Yönetimi

Benzer İçerikler

Yorumlar (0)

    Hiç yorum yok!

    İçeriğe ilk yorum yazan siz olabilirsiniz!

Düşünceni Paylaş